KARTAGINA

Jakiś czas temu odwiedziłam Kartaginę będąc na wakacjach w Tunezji. Starożytne cywilizacje od zawsze mnie interesowały i fascynowały. Wiele rzeczy tego świata nadal nie mogę zrozumieć, między innymi jak starożytni ludzie budowali te wszystkie wspaniałe monumenty, w sposób taki, że istnieją one do dziś, a budowle, które powstają dziś przy wspaniałej technologii często nie potrafią im dorównać.

Miasto królowej Dydony

Kartagina to miasto bogate w historię oraz zabytki, gdzie do dnia dzisiejszego można poczuć atmosferę życia w starożytnym świecie. Mityczna Kartagina to jedno z największych miast w historii, zarówno pod względem rozmiarów jak również rozgłosu. W latach świetności była stolicą ogromnego Imperium, które przez wieki rozciągało się na terenach wokół Morza Śródziemnego. Miasto to było również tłem dla wielu historii w literaturze, to stąd pochodziła mitologiczna królowa Dydona, zakochana w bohaterze powracającym z Wojny Trojańskiej Eneaszu. Kartagina była również jedną ze stron w wojnach punickich, w wojnach, które toczyły się w latach 264 – 146 p.n.e. przeciwko Rzymianom.

Jedne z największych term Cesarstwa

Kartagina leży w północnej części Tunezji, a dokładniej, jest częścią stolicy tego państwa – Tunisu. Do miejscem, które do dnia dzisiejszego robi największe wrażenie na turystach, można dojść przez wspaniały park, w którym rosną palmy daktylowe oraz inna miejscowa roślinność. Miejsce, o którym mowa to Termy Antoniusza, które były jednym z największych kompleksów tego typu w Imperium, trzecie po termach Karakalii oraz Dioklezjana w Rzymie. Zbudowane zostały przez Antoniusza między 145 a 162 rokiem. Niestety termy nie przetrwały do dzisiaj. Będąc w Kartaginie możemy podziwiać jedynie ruiny, które po nich zostały. Będąc na miejscu możemy się jednak przekonać jak wyglądały termy w latach świetlności dzięki makietom, które znajdziemy na terenie ruin. Zwiedzając termy możemy zobaczyć zapierający dech w piersiach widok na zatokę. Nieopodal term znajduje się Pałac Prezydencki z wspaniałymi ogrodami. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie robić zdjęć budynkowi, ponieważ w Tunezji obowiązuje zakaz robienia zdjęć obiektom rządowym, a także policjantom.

Arystokratyczne wille

Niedaleko Term Antoniusza możemy zwiedzić wspaniałe Wille Rzymskie pochodzące z II wieku. Najwspanialsza z nich jest Villa des Voliers, w której możemy podziwiać wspaniałe mozaiki, zdobiące posadzki domu. Budowla wybudowana została na planie klasycznego domu rzymskiego, z kwadratowym dziedzińcem na środku oraz budynkiem mieszkalnym wokół niego. Kartagina, jak wiele miast Imperium miała również swój amfiteatr, który znajdował się na peryferiach miasta. Budowla ta mogła pomieścić 40.000 osób, dzięki czemu była jedną z największych tego typu budowli w Cesarstwie. Według archeologów amfiteatr wybudowany został na przełomie I i II wieku.

Trzy epoki Kartaginy

W mieście znajduje się również Muzeum Archeologiczne, w którym możemy zobaczyć zabytki pochodzące z trzech epok: punickiej, rzymskiej i chrześcijańskiej. Znaleźć tutaj możemy wspaniałe mozaiki, fragmenty budynków, posągi , biżuterię oraz przedmioty codziennego użytku.

Polecam Wszystkim wizytę w Tunezji oraz wycieczkę do Tunisu i Kartaginy! Naprawdę warto zobaczyć te wspaniałe miejsca, który historia sięga lat przed naszą erą, a zachwyca do dzisiaj.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: