PRZYSZŁA JESIEŃ

No i niestety stało się.. Przyszła jesień, temperatury spadły, od rana pada.. Będąc osobą ciepłolubną od rana odczuwam nostalgię i zasypiając powtarzam „nic mi się nie chce”. Najchętniej pojechałabym gdzieś gdzie jest jeszcze słońce, ale niestety w tej chwili to niemożliwe. Dlatego postanowiłam napisać dziś o miejscu, w którym byłam jakiś czas temu, a w którym z pewnością pogoda jest lepsza niż za moim oknem. Tunis – stolica Tunezji, o której ostatnio było bardzo głośno.. szkoda tylko, że z takiego a nie innego powodu.

Dzisiejszy Tunis to spore miasto, które można by podzielić na dwie części: tę starszą zabytkową, z fortyfikacją, medyną oraz meczetami i tę nowszą założoną przez francuskich kolonistów w XIX wieku. Tunis położony jest nad brzegiem Jeziora Tuniskiego i jest największym miastem Tunezji, zamieszkuje tutaj około 20% ludności kraju.

Będąc w Tunisie warto zwiedzić średniowieczną medynę, gdzie znajdują się meczet Zitouna, mauzoleum Tourbet el-Bej oraz pałac Dar Osman. Na uwagę zasługują również tutejsze bazary oraz pięknie przystrojone sklepiki, gdzie można kupić tunezyjskie wyroby. W tej okolicy można również zasmakować kuchni tunezyjskiej, ponieważ znajduje się tutaj wiele eleganckich i tradycyjnych restauracji. Jeżeli chcemy zwiedzać wspomniane wyżej zabytki powinniśmy pamiętać o odpowiednim stroju, krótkie spodenki czy minispódniczki są niedopuszczalne.

Warto odwiedzić również muzeum Bardo, które jest jednym z najsłynniejszych muzeów świata za sprawą okazałych zbiorów rzymskich mozaik. Zgromadzone eksponaty pochodzą z różnych okresów: od epoki kamienia poprzez czasy punickie, rzymskie, chrześcijańskie do islamskich.  Prywatnie najłatwiej dojechać tutaj taksówką, jeżeli jesteśmy na zorganizowanej wycieczce to prawdopodobnie muzeum jest na jej trasie.

Wielką atrakcją Tunisu jest Kartagina, o której pisałam już w jednym z wcześniejszych postów. Będąc w Tunisie warto wybrać się również do Sidi Bu Said. Jest to małe miasteczko nieopodal Tunisu, charakteryzująca się białymi domkami z niebieskimi elementami, drzwiami czy okiennicami. Bezcenny jest również widok na Zatokę Tunetańską, który rozciąga się ze szczytu skalnego płaskowyżu, na którym położone jest miasteczko.

Będąc w Tunezji warto odwiedzić stolicę tego państwa, gdzie w jednym miejscu możemy zobaczyć różne widoki.

Troszkę zdjęć 🙂

Ja w Tunisie 🙂

Muzeum Bardo

Muzeum Bardo

Kartagina

Reklamy

7 responses to “PRZYSZŁA JESIEŃ”

 1. agatachecktravelgata says :

  Ja mam szczególną „chętkę” na Kartaginę. Ale nie da się tak wszystkiego od razu, niestety.

 2. agata says :

  jakiś straszny mix mi wyszedł wcześniej z imieniem 🙂

 3. agata says :

  aha, nie opublikował się mój komentarz wcześniejszy. Odwiedziłabym Kartaginę, takie miejsca Top of the Top jednak bardzo przyciągają
  Za dużo tego na świecie do zobaczenia…

 4. Asia B says :

  Już się opublikował.. nie wiem dlaczego tak się stało, że inne normalnie się opublikowały, a ten czekał na zatwierdzenie.. no nic 😀

  Co do Kartaginy to ja gorąco polecam.. Lubię takie historyczne miejsca.. Tylko na prawdę cały czas zastanawiam się nad tym jak oni to budowali.. ale pewnie nigdy do końca się nie dowiemy.. 😉

 5. Agata says :

  Ja też lubię, a najbardziej „pod gołym niebem”, jak już prawie nic nie zostało 🙂 Kartagina musi robić wrażenie, nie wiem czy tam zostały jeszcze jakieś pozostałości willi, ale termy wyglądają bajecznie.

 6. Asia B says :

  Są pozostałości willi również 🙂 z ładnymi posadzkami 🙂 a z term jest bardzo ładny widok 🙂

 7. Agata says :

  hmmm,willa z posadzkami to miejsce dla mnie, można się rozmarzyć …

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: