NA ZAMKU KRZYŻTOPÓR

W Polsce istnieje wiele ruin zamków, które cieszą się wielką popularnością wśród turystów. Wśród nich na uwagę zasługuje z pewnością Krzyżtopór – najdziwniejszy i najbardziej tajemniczy zamek w okolicach Sandomierza, a być może nawet w całej Polsce. Oczywiście, to moje subiektywne zdanie, ale na mnie zrobił na prawdę spore wrażenie.


Kształt zamku wzorowany był na włoskim stylu „palazzo in fortezza”, czyli „pałac w twierdzy”. Jak wynika z nazwy, zgodnie z założeniem, miał być domem do mieszkania i obrony. Jego twórcą był Wawrzyniec Senes, który wybudował monument na polecenie wojewody sandomierskiego Krzysztofa Ossolińskiego w I połowie XVII wieku. Krzyżtopór wybudowany został z miejscowego kamienia na planie regularnego pięcioboku. Na bokach znajduje się pięć bastionów, z których dwa na linii bramy wjazdowej. Wokół zespołu znajdowała się sucha fosa. Powierzchnia murów wynosiła 3730 m2.

Istnieje kilka teorii na temat pochodzenia nazwy tej fascynującej budowli. Najbardziej prawdopodobna to ta, że nazwa Krzyżtopór pochodzi od połączenia słów „krzyż”, co jest dowodem, że Krzysztof Ossoliński był katolikiem, oraz słowa „topór”, czyli herb rodowy Ossolińskich. Według innych źródeł nazwa pochodzi po prostu od imienia Krzysztof.

O potędze budowli może świadczyć fakt, że przed powstaniem Wersalu była to największa budowla pałacowa w Europie. Ciekawostką jest, że zamek nazywany jest również „kalendarzem krzyżtoporskim”, ponieważ w latach świetności miał tyle okien ile dni w roku, pokoi ile tygodni, dużych sal ile miesięcy oraz wież ile kwartałów. System ten miał symbolizować wielkość oraz trwanie rodu Ossolińskich.

Do dzisiaj zachowało się niestety tylko 90% pierwotnych murów zamku oraz 10% sklepień. Pierwszych zniszczeń dokonali Szwedzi podczas potopu, następnie konfederaci barscy. Obecnie prowadzone są prace konserwatorskie, mimo to, jeszcze nie wszystkie ściany są zabezpieczone, dlatego podczas zwiedzania należy zachować ostrożność i chodzić jedynie po wyznaczonych ścieżkach. Stąd też rusztowania i inne dodatkowe „motywy” na moich zdjęciach!

Zamek można zwiedzać w każdy dzień roku.

cennik:
* bilet normalny 8 złotych
* bilet ulgowy 6 złotych
– parking w rejonie obiektu jest bezpłatny

Więcej informacji na stronie zamku: http://www.krzyztopor.org.pl

Pozdrawiam i do następnego!

P.S. Za miesiąc lecę na jarmark bożonarodzeniowy do Budapesztu 🙂 Nie mogę się doczekać!

Reklamy

Tagi: , ,

14 responses to “NA ZAMKU KRZYŻTOPÓR”

 1. Tomek K says :

  Byłoby wspaniale gdyby kiedyś w przyszłości ktoś przywrócił ten obiekt do stanu zbliżonego do tego, w jakim był w latach swej świetności.. obecnie gołe mury pozbawione niemal zupełnie stropów, wieże bez schodów itp. robią niesamowite wrażenie swą solidnością i ogromem..mogę sobie jedynie wyobrazić ja majestatyczną i wytworną budowlą był zanim popadł w ruinę.. Niestety w odróżnieniu od wielu państw w Europie (Francja, Włochy, Austria..) wiele takich cudownych budowli nawet jeżeli przetrwały II wojnę to niestety zostały po niej zdewastowane lub ograbione z czego tylko się dało.. i dziś nie ma już czego podziwiać.. Szczęśliwie od kilkunastu lat zwracają uwagę inwestorów komercyjnych i dzięki temu wiele mniejszych zamków i pałaców zostało odrestaurowanych i przekształconych w hotele lub centra SPA..
  Dobre choć to..
  A wpis jak zwykle ciekawy i zawierający ważne informacje.. Gratuluję i czekam na kolejne..

 2. Travelling Milady says :

  Ciekawe. Nazwa obiła mi się o uszy, ale nic więcej na ten temat nie wiedziałam. Teraz zgłębię ten temat. I już zazdroszczę jarmarku w Budapeszcie. Uwielbiam jarmarki, a do Budapesztu wciąż bezskutecznie się wybieram. Może się w końcu uda. Powodzenia:)

 3. Ewa says :

  Zapraszam do zabawy w ulubione blogi 🙂
  http://blog.calimera.pl/liebster-blog/

 4. Agata says :

  Zgadzam się z Tomkiem, takie ruiny mają niesamowity klimat, ale dobrze byłoby tak naprawdę o nie zadbać. Nigdy tam nie byłam. Dobrej zabawy w Budapeszcie!

  • Asia B says :

   Jestem ciekawa jak to miejsce będzie wyglądało po skończeniu prac 🙂 Co do Budapesztu to zamierzam się dobrze bawić, a później opisać to na blogu! 🙂

 5. Kasia says :

  No nie, ja chcę na jarmark 😦 Czekam na wpis, mam nadzieję, że będzie! 🙂

 6. Anna Maria Magdalena says :

  Doceniając trud włożony w tworzenie tego bloga, chciałabym wyróżnić Cię nominacją „Liebster Blog”. Zapraszam na mojego bloga „Książka w podróży” do odbioru nominacji (oczywiście bez dalszych zobowiązań uczestnictwa w tej zabawie).
  Pozdrawiam, Anna Maria Magdalena.

 7. JACEK_Kw says :

  Jak większość chyba turystów ja tez bardzo lubię ruiny zamków (oczywiście całe zamki też lubię 🙂 )
  Rzeczywiście bardzo ciekawy ten zamek Krzyżtopór (nazwa też ciekawa).
  Nie byłem, ale zapisuje sobie to miejsce w pamięci… 🙂
  Pozdrawiam

 8. Antek says :

  Pomimo bardzo złego stanu w jakim aktualnie się znajduje budowla, myślę, że wart jest odwiedzin. Ciekaw jestem czy kiedyś spróbują go odbudować do stanu swojej świetności.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: