BUDAPESZT ZIMĄ – cz. 1 PESZT

Dziś już 8 dzień Nowego Roku! Dopiero przygotowywaliśmy się do Świąt oraz imprezy sylwestrowej, a teraz to już wszystko za nami. Nowy rok to również nowe plany i postanowienia. Mam nadzieję, że również uda się nam spełnić kolejne z naszych marzeń – nam bo nie mówię tylko o sobie, ale również o Was! Życzę Wam wszystkiego dobrego w nowym roku i spełnienia marzeń.

Dzisiaj chcę zabrać Was do Budapesztu i pokazać to piękne miasto moimi oczami. Może akurat ktoś z Was planuje się tam wybrać? A jeżeli ktoś jeszcze się zastanawia, to zapewniam, że warto! Na początek Peszt – lewy brzeg Dunaju.

bud9

Spacer po mieście rozpoczęłam od zobaczenia największego w kraju budynku, Parlamentu, który wznosi się na brzegu Dunaju. Wejście główne znajduje się przy placu Kossutha. Zespół budynków został zbudowany w latach 1884–1902, w stylu neogotyckim, według planów Imre Steindla. Parlament składa się z 691 pomieszczeń, długość wynosi 268 m, a wysokość kopuły to 96 m. Od 2000 r. można tutaj oglądać węgierskie insygnia koronacyjne: koronę Świętego Stefana, berło, jabłko i renesansowy miecz. Po przeciwnej stronie placu znajduje się gmach Muzeum Etnograficznego, który przyciąga wzrok figurą w rydwanie wieńczącą fasadę budynku.

bud5

Po tej stronie Budapesztu zobaczyłam również budynek Opery Narodowej i muszę przyznać, że zrobił na mnie ogromne wrażenie. Został on wzniesiony przy ulicy Andrássy w latach 1875 – 1884 według projektu architekta Miklósa Ybla. Budynek stanowi przykład stylu neorenesansowego II połowy XIX wieku.

bud4

Kolejna budowla, którą chciałam zobaczyć to Synagoga. Planując wycieczkę do Budapesztu, na jednej ze stron poświęconych miastu zobaczyłam zdjęcie tego budynku i spodobał mi się pod względem architektury. Dlatego też postanowiłam zobaczyć go z bliska. Jest to największa synagoga w Europie oraz druga co do wielkości na świecie, po synagodze Emanu-El w Nowym Jorku. Budynek ma 75 metrów długości i 27 metrów szerokości. Został zbudowany w latach 1854-1859 w stylu mauretańskim, na bazie muzułmańskiego stylu ukształtowanego w Afryce Północnej i Hiszpanii.

bud3

Kolejne kroki skierowałam w stronę Mostu Łańcuchowego, który prowadzi na drugi brzeg Dunaju. Ozdobne oświetlenie wieczorne pierwszego zabytkowego mostu stolicy oraz przepiękny widok na Zamek Budański przyciąga wielu turystów. Tak było również ze mną. W dzień nie zrobił na mnie tak wielkiego wrażenia, ale gdy wróciłam tutaj wieczorem było już zupełnie inaczej. W całym Budapeszcie dostrzec można lwy, które są strażnikami miasta. Nieraz srogie, gdzie indziej bardziej łagodne, wzbudzają godność i nakazują respekt. Parami strzegą najważniejszych budynków w mieście. Najwięcej znajdziemy ich na terenie Pałacu Królewskiego. Najsłynniejsze to jednak te, które bronią Mostu Łańcuchowego. Po spacerze na drugą stronę rozpoczęłam zwiedzanie drugiej części Budapesztu – Budy, ale to już w przyszły wtorek.

bud2

Po spacerze na drugą stronę rozpoczęłam zwiedzanie Budy, ale to już w przyszły wtorek. Następnym razem zabiorę Was na wycieczkę po Starym Mieście oraz na Wzgórze Gellérta. Pozdrawiam i do następnego razu!

Reklamy

Tagi: , ,

7 responses to “BUDAPESZT ZIMĄ – cz. 1 PESZT”

 1. Wszystko o Italii says :

  Ale super!! Wiesz Asiu, że ja też miałabym ochotę na wicieczkę do Budapesztu? Mam nadzieję, że będę dać radę 😀
  Wszystkiego najlepszego w nowym roku dla Ciebie też!

 2. Kasia says :

  Bardzo chciałabym kiedyś zwiedzić to miasto, wygląda naprawdę bardzo pięknie 🙂

 3. Johnette says :

  You keep it up now, untedsrand? Really good to know.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: