WIELKI MECZET W KAIRUANIE

Patrząc na biały puch za moim oknem, coraz bardziej wypatruję wiosny i słońca. Skoro nie ma go przed domem, postanowiłam poszukać na zdjęciach z wakacji. W ten sposób dotarłam do zdjęć Wielkiego Meczetu w miejscowości Kairuan w Tunezji, miejscowości, która była ostatnim punktem wycieczki na Saharę, o której pisałam jakiś czas temu.

sahara9

Kairuan jest głównym ośrodkiem życia religijnego w Tunezji oraz czwartym z najświętszych miast islamu, po Jerozolimie, Medynie i Mekce. Miasto położone jest przy szlaku, którym w przeszłości podążały karawany z południa w stronę Tunisu.

sahara15

Na terenie starego miasta znajduje się co najmniej 50 meczetów. Najsławniejszym z nich jest Wielki Meczet, położony w północnym zakątku starej części miasta, założony w 671 roku. Niestety budowla została zniszczona, a meczet, który podziwiać możemy dziś pochodzi z IX wieku. Charakteryzuje się on eleganckim dziedzińcem, otoczonym arkadami oraz masywnymi drzwiami z drewna cedrowego. Wewnątrz mieści się sala modlitw, do której wstęp mają jedynie muzułmanie. W jednym z rogów dziedzińca znajduje się 35-metrowy minaret, na którego szczycie umiejscowiona jest kopuła. Jego wielkość naprawdę zrobiła na mnie wrażenie!

kairuan

Czy Wy też nie możecie się doczekać błękitu nieba? Wiosno przyjdź!

Pozdrawiam i do następnego razu!

Reklamy

Tagi: ,

4 responses to “WIELKI MECZET W KAIRUANIE”

 1. ZielonaMila says :

  Piękna wyprawa, cudowna architektura. Wspomnienia i obrazy pozostaną na miesiące. Pozdrawiam

 2. Ania says :

  Do Kairouanu trafiłam w styczniu zeszłego roku. Oczywiście odwiedziłyśmy z mamą także Wielki Meczet. Akurat, gdy chodziłysmy po dziedzińcu muezzin zaczął wzywać do modlitwy. Aż gęsiej skórki dostałam z wrażenia 🙂 Szkoda tylko, że w samym Kairouanie tak strasznie wielu naganiaczy było, aż czasem odechciewało się zwiedzać!

  • Asia B says :

   Niestety naciągacze pojawiają się w wielu tego typu miastach 😦 Fakt, czasem odechciewa się zwiedzania, ale z drugiej strony często też widoki wynagradzają wszystko.. 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: