W STARYM GRODZIE NA GÓRZE BIRÓW

Stojąc pod Zamkiem w Ogrodzieńcu moją uwagę przyciąga oddalona nieco góra, na której szczycie stoi mały drewniany domek. To Góra Birów, wznosząca się na wysokość 461 m. n.p.m., charakteryzująca się licznymi ostańcami skalnymi tworzącymi strome urwiska. To dzięki temu miejsce to posiadało w przeszłości bardzo dobre cechy obronne. Góra była również miejscem osadnictwa wielu różnych kultur. Gród na Górze Birów jest dość nową atrakcją Podzamcza, małej miejscowości pod Ogrodzieńcem. Kiedy byłam na zamku ostatni raz grodu jeszcze nie było, dlatego postanowiłam tam pojechać.

grod1

Dzięki przeprowadzonym na tym terenie pracom archeologicznym udało się ustalić, że pierwszymi mieszkańcami góry byli ludzie z końca neolitu lub początku epoki brązu. Kolejne ślady prowadzą do przedstawicieli kultury łużyckiej, natomiast z IV i V wieku naszej ery górę zamieszkiwały plemiona germańskie. Ostatnią osadą na Górze Birów, od VIII wieku, była osada słowiańska. To właśnie Słowianie zdecydowali się na ufortyfikowanie góry.

grod2

Archeologom udało się ustalić, że gród został spalony w pierwszej połowie XIV wieku, prawdopodobnie w wyniku walk o zjednoczenie Polski. Podczas wykopalisk udało odnaleźć się dobrze zachowany srebrny grosz praski Wacława II. Gród nie został jednak odbudowany. Dopiero w 2008 roku powstała tutaj rekonstrukcja grodziska średniowiecznego. Z informacji, które przeczytałam na miejscu wynika, że odbudowana została zrealizowana dzięki środkom Unii Europejskiej: Każdy korzysta, nie każdy widzi jak mówi popularna ostatnio reklama.

grod8

Na górę wiedzie leśna ścieżka, przy której końcu znajdują się schody. Kiedy w końcu docieram na górę, przechodzę przez bramę, a moim oczom ukazuje się szeroki zielony teren z drewnianymi domkami. Nieopodal wejścia znajduje się krąg ławeczek, prawdopodobnie miejsce na ognisko.

grod3

We wnętrzach tutejszych domów zrekonstruowano dawną osadę, nadając jej stylizację średniowiecznego grodu. Znajdziemy tutaj wieżę bramną wraz z drewnianą palisadą, chatę mieszkalną, wieżę strażniczą oraz obserwacyjną. W chacie znajdziemy tradycyjny wystrój: jednoizbowy drewniany domek z wydzielonymi częściami kuchenną, sypialną oraz dzienną. Zobaczymy gliniany piec oraz narzędzia codziennego użytku.

grod6

grod5

W wieży strażniczej znalazła się imitacja obozowiska terenowego oraz zbrojownia, gdzie można zapoznać się  z dawną bronią wojaków oraz myśliwych. Tutaj znajdziemy również artefakty z wykopalisk oraz fotografie przedstawiające codzienne życie tutejszych mieszkańców.

grod4

Udało Wam się już odwiedzić Gród na Górze Birów? Jeśli nie to gorąco polecam. Udając się do Ogrodzieńca i do osady warto kupić bilet łączony: normalny 13 złotych, ulgowy 10 złotych.

Jak informowałam już na moim profilu na FB nawiązałam ostatnio współpracę z Wydawnictwem LIBEA. Moje teksty będą pojawiać się w newsletterze Wydawnictwa. Miło mi poinformować, że pierwszy tekst jest już dostępny na ich stronie oraz w newsletterze rozesłanym pod koniec zeszłego tygodnia!

Teraz wracam już do nauki! Jutro obrona… Trzymajcie za mnie kciuki! Pozdrawiam i do następnego razu!

Reklamy

Tagi: , ,

8 responses to “W STARYM GRODZIE NA GÓRZE BIRÓW”

 1. Travelling Milady says :

  Rewelacja, tak mnie zachęciłaś,że w najbliższym możliwym terminie chyba się tam wybiorę:)

 2. Urszula says :

  Wiele razy miałam okazje być w Ogrodzieńcu, ale grodu nie widziałam.

 3. ZielonaMila says :

  Fantastyczny post, piękne zdjęcia, muszę odwiedzić to miejsce:) Pozdrawiam

 4. new games by ubisoft says :

  Wow, that’s what I was seeking for, what a data!
  present here at this webpage, thanks admin of this web page.

 5. Ada says :

  zdecydowanie miejsce warte odwiedzenia!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: